fbpx

Profesija-testētājs: 4 ceļi jūsu karjeras attīstībai

Sākot savu IT karjeru kā testētājs, ne katrs raugās nākotnē un saprot kādas karjeras iespējas sniedz šī profesija. Ļaujiet mums apsvērt profesionālās attīstības iespējas un QA-inženiera karjeras izredzes.

Pēc veiksmīgas programmatūras testēšanas kursu pabeigšanas un nodarbinātības IT nozarē šķiet, svarīgākais jau ir aiz muguras, un par karjeras izaugsmi var aizdomāties tikai nākotnē. Bet IT joma attīstās tik dinamiski ka jau pēc gada vai diviem rodas jautājums: kas tālāk? Katrs izvēlas savu attīstības variantu, ņemot vērā savas personīgās intereses, prasmes un iemaņas. Kā iegūtās prasmes var ietekmēt  karjeras izaugsmi?

Hard Skills Vs. Soft Skills

Lai saprastu, kāds būs optimālais virziens tālākai attīstībai, jānosaka kāda veida prasmes jums ir labāk attīstītas: hard skills vai soft skills.

Hard skills ‑ profesionālās vai “cietās prasmes” ‑ tas ir visas prasmes, kas ir tieši saistītas ar ikdienas speciālista darbu. Piemēram, testētāja hard skills ‑ tas ir viss, kas saistīts ar testēšanu: defektu ieviešana un validācija, testēšanas dokumentācijas izveidošana, atskaišu sagatavošana un t.t.

Soft skills ‑ fleksiblās vai “mīkstās” prasmes ‑ tas ir personiskās īpašības, kas ļauj efektīvi komunicēt un sadarboties ar kolēģiem. Soft skills ir nepieciešamas sekmīgam darbam komandā.

Pieņemsim, ka jūs esat noteikuši, ka jūsu stiprās puses ir hard skills. Tālāk sākas pats interesantākais.

Hard Skills. 1.variants: šaura specializācija

 nodrošināšanas inženiera karjeras

Visi testētāji iziet noteiktu attīstības procesu no jaunākā līdz vadošā testēšanas speciālista. Sīkāk programmatūras kvalitātes nodrošināšanas inženiera karjeras ceļš izskatās šādi:

  1. Junior QA Engineer/Tester
  2. QA Engineer/Tester
  3. Senior QA Engineer/Tester
  4. Lead Software Testing Specialist

Pat nemainot darbības profilu, var izvēlēties specializāciju un attīstīties kā šaura profila speciālists. Piemēram, var sevi veltīt veiktspējas testēšanai, drošībai, lietojamībai vai izvēlēties jomu testēšanas un programmēšanas krustojumā: automatizāciju.

Attīstība izvēlētajā virzienā, var ļaut jums atrast darba tirgū savu nišu un kļūt par pieprasītu speciālistu.

Hard Skills. 2.variants: izstrādātājs

Daudzi testētāji laika gaitā kļūst par izstrādātājiem. Pat ja jums nav atbilstošās izglītības un kvalifikācijas, atrodoties IT sfērā un katru dienu, pielietojot iegūtās zināšanas praksē, var iemācīties programmēšanas pamatus. Galvenais ir vēlme un neatlaidība.

Bet ko darīt, ja jūs uzskatāt par savu stipru pusi soft skills?

Soft Skills. 1.variants: menedžeris

Ja jūs vēlaties attīstīt “mīkstās” prasmes un saprotat, ka jums ir tuvāk komunikācija ar komandu, jūs varat izvēlēties vadības darbību un izmēģināt sevi kā menedžeri. Jums ir jāsaprot, ka Jūms jābūt gataviem uzņemties atbildību par pieņemtajiem lēmumiem un risināt visdažādākos biznesa uzdevumus. Atkarībā no procesiem, kas izmanto uzņēmumā, testēšanā jums var piedāvāt dažādas attīstības iespējas: projektu menedžeris, resursu menedžeris, test lead un t.t.

Soft Skills. 2.variants: Biznesa analītiķis

Biznesa analītiķi ir uzskatami par starpniekiem starp klientu un IT-speciālistu komandu. Dažreiz pieredzējuši testētāji pāriet biznesa analīzē un kļūst tur veiksmīgi. Bieži vien testētājiem ir redzējums par lietojumprogrammu kopumā. Speciālistam, kuram ir labas analītiskās spējas, veidojas funkcionēšanas principu izpratne un pēc kāda laika viņš var pāriet uz analītiķa amatu.

Kā redzat, testētāja profesija var kļūt par lielisku startu turpmākai attīstībai. Bet QA Academy kursi ir jauna un aizraujoša ceļa lielisks sākums.

Pie ziņu saraksta