Jaunajā rakstā mēs pastāstīsim par šo pieeju kvalitātes nodrošināšanā galvenajiem īpatnībām, to plusiem un mīnusiem.
Visi zina, ka teātris sākas ar pakaramo, bet ar ko sākas programmatūras testēšana?
Ar QA-inženieru komandas izveidošanu, ierīču parka sagatavošanu, testēšanas dokumentāciju rakstīšanu?
Viens no pirmajiem soļiem, lai nodrošinātu programmatūras produkta kvalitāti ir testēšanas metodes izvēle.
Pēc papildu programmu līdzekļu izmantošanas pakāpes testēšana var būt:
- manuālā,
- automatizēta
Abas pieejas kvalitātes nodrošināšanai var eksistēt viena projekta ietvaros, ja tas ir nepieciešams lai risinātu biznesa uzdevumus. Bet par šīm pārbaudēm parasti atbild dažādi speciālisti.
Bet par ko iet mācīties: manuālu testētāju vai automatizētu? Ar šo jautājumu bieži vien saskaras tie, kas cenšas nodoties jaunai jomai, bet pagaidām ir neziņā par QA darba sīkumiem.
Šodien mēs pastāstīsim par visiem šāda veida pārbaužu plusiem un mīnusiem, ka arī par zināšanām, kuras noderēs iesācējam testētājam izvēlētajā jomā.
Programmas produkta manuālā testēšana
Šis pārbaudes veids ļauj inženierim tieši mijiedarboties ar produktu un imitēt gala lietotāja darbības. Bet tas dod iespēju izpētīt produkta UX-aspektus. Manuālā testēšana palīdz atrast kļūdas biznesa loģikā un dizainā, sniegt reālu lietotāju fidbeku.
Manuālās testēšanas pamatuzdevums ir pārliecināties par funkcionalitātes darbspēju, kad visas darbības tiek veiktas pēc ieplānotā scenārija. Var likties, ka rokas pārbaudes ir vienkarša noklikšķināšana uz taustiņiem, bet tas ir maldīgs apgalvojums. Lai gan iesācējam speciālistam šajā jomā nav nepieciešama dziļā QA procesu izpratne vai prasme rakstīt kodu, turpmāk viņam būs jāizdomā produkta darbaspējas dažādās vidēs pārbaužu metodes.
Pateicoties savām priekšrocībām manuālā testēšana ir pamata programmatūras kvalitātes pārbauzu tips.
Programmatūras manuālās testēšanas plusi
- Ātrums. Pie manuālām pārbaudēm bieži vēršas pēc jaunās funkcionalitātes ievēšanas, kad nepieciešams „punktveidīgi” un ātri pārbaudīt jaunu iestatījumu darbaspēju.
- Pētnieciskais aspekts. Testētājiem nāksies meklēt iespējamas kļūdas pat tajās programmatūras jomās, kur tas nav acīmredzams, vai izmantot negaidītus produkta izmantošanas scenārijus.
- Projektu skaits. Manuālā testēšana ir pamata metode, lai novērtētu kvalitāti, tāpēc tirgū ir daudz projektu kas vērsti tieši uz manuālām pārbaudem.
- Lietotāja viedoklis. Manuālās testēšanas ietvaros QA-inženieris var ne tikai novērtēt koda pareizību un precizitāti, bet arī atklāt dizainā vai izkārtojuma kļūdas. Šāds lietotāja fidbeks veido precīzāku priekšstatu par produkta problēmām.
Bet ir vērts pieminēt arī manuālas pārbaudes vājās puses.
Programmatūras manuālās testēšanas minusi
- Slodzes simulācijas ierobežojumi. Manuālā testēšana ir programmatūras un cilvēka mijiedarbība viens pret vienu, kas neļauj pētīt programmas uzvedību ar lieliem vai sagaidāmiem slodzēm.
- Cilvēka faktors. Jā, cilvēkiem ir raksturīgi kļūdīties, tāpēc arī veicot manuālas pārbaudes dažas kļūdas var nepamanīt.
- Ilgums. Lai gan manuālā testēšana ļauj veikt dažas punktveida pārbaudes pietiekami ātri, pats manuālās testēšanas process ir pietiekami ilgs un darbietilpīgs.
Tātad, pēc manuālās testēšanas bieži vēršas uzņēmumi, jo tas ļauj ātri un pietiekami precīzi veikt pārbaudes. Lai kļūtu par manuālu programmatūras testētāju ir pietiekami ar apmācības kursiem, kur studentiem nav nepieciešamas speciālas tehniskās zināšanas sākuma posmā.
Kas raksturo citu pārbaudes veidu?
IT risinājumu automatizētā testēšana
Šo pieeju raksturo specializētas programmatūras izmantošana. Automatizētās testēšanas pamatā ir programmēšana.
Jā, testētājs raksta skriptus, kuri aizvieto manuālu testēšanu. Programmatūras pārbaude tiek veikta automātiski pēc iepriekš sarakstīta scenārija.
Automatizētu testēšanu plaši pielieto, strādājot ar sarežģītiem un daudzkomponentu projektiem, kuriem ir attīstīta funkcionalitāte. Ne visiem projektiem ir nepieciešama automatizācija, tāpēc priekš automatizētiem testētājiem nav tik daudz vakanču salīdzinot ar manuāliem testētājiem. Tas tiek kompensēts ar uzdevumu sarežģītību un aizrautību, jo testētājam nākas ne tikai izdomāt programmatūras pārbaužu metodes, bet arī rakstīt testus.
Automatizētās testēšanas plusi
- Slodzes testi. Tā kā automatizācija ļauj imitēt lietotāja uzvedību, šāda pieeja ļauj modelēt ievērojamu slodzi uz sistēmu.
- Pārbaužu veikšanas laiks. Eksperti veic manuālu testēšanu darba laikā, bet autotestēšanu var pārcelt uz vakara vai nakts stundām, kad samazinās slodze uz serveru. Bet tas samazina kopēju pārbaudes laiku.
- Atkārtota testēšana. Autotestus var veikt vairākas reizes, kas ir noderīgi ieviešot jaunas funkcionalitātes.
Automatizētās testēšanas minusi
- Ātrums. Tiešā autotesta veikšana ir patiešām ātrāk nekā manuāla pārbaude. Bet sagatavošanās testēšanas automatizācijai un skriptu rakstīšana aizņem diezgan daudz laika.
- Seguma pakāpe. Autotesti ir vērsti uz noteiktu programmatūras produkta opciju pārbaudi, jo atrast defektus ārpus iezīmētam robežam viņi nevar.
- Lietotāja pieredze. Autotesti nevērš uzmanību uz neprecizitātem un UX kļūdam. Un tas nozīmē, ka bez papildu pārbaudes produkts nebūs gatavs izlaišanai tirgū.
Automatizēta testēšana ir sarežģīts un interesants process, kas ļauj novērtēt lielāku un sarežģītāku projektu programmatūras kvalitāti. Iegremdēt sevi šajā profesijā var arī kursos.
Bet ir sagaidāms, ka studentam vēl pirms nodarbību sākuma būs dažas tehniskās zināšanas, piemēram, pamata izpratni par programmēšanas valodu Java.
Starp citu, testēšanas automatizācijas uzņēmumiem izmaksā dārgāk, jo testētāji veic sarežģītāku darbu. Toties šīs jomas juniors var cerēt uz lielāku algu, pat bez pieredzes.
Rezumējot
Manuālā un automatizēta testēšana tiek plaši pielietota dažādos projektos.To īpašības papildina viens otru, kas ļauj piemērot šīs pieejas lielākai ietekmei viena projekta ietvaros.
Lai sāktu karjeru manuālā testēšanā darba meklētājam ir nepieciešams pabeigt kursus, kur studentiem nav nepieciešamas speciālas tehniskās zināšanas. Manuālie testētāji ir ļoti pieprasīti un var bez grūtībām atrast darbu. Bet tāda iesācēja speciālista alga nav pārāk augsta. Manuālā testēšana ļauj strādāt dažādos projektos, bet šāds pārbaužu tips paredz vienveidīgu testu veikšanu.
Automatizācija prasa no testētājiem dziļākas tehniskās zināšanas, jo šā tipa ietvaros tiek rakstīti skripti programmēšanas valodā. Testētājs jau startā var cerēt uz augstāku algu, bet ne visi uzņēmumi meklēt tādus speciālistus. Automatizācija ļauj veikt sarežģītākas pārbaudes, piemēram, slodzes testus.
Gan automatizētai gan manuālai testēšanai ir savi plusi un minusi. Izvērtējot tos, jūs varēsiet izvēlēties optimālo mācību kursu mūsu Akadēmijā.