fbpx

Karjera testēšanas automatizācijā

Šodien par testēšanas automatizāciju domā jebkurā tehnoloģiju uzņēmumā. Koda pārbaude ir ļoti svarīgs posms kvalitatīva produkta izveidošanā un nepieciešams veiksmīgai izlaišanai. Tomēr, kāds testēšanas veids ir efektīvāks – manuāls vai automatizēts – ir mūžīgais jautājums IT uzņēmumos.

Tāpēc izvēloties testētāja profesiju, ir svarīgi saprast, ka šie divi testēšanas veidi atšķiras viens no otra un katra speciālista ikdienas uzdevumi būs atšķirīgi. Šajā rakstā mēs vēlētos sīkāk izskatīt automatizācijas testētāja lomu uzņēmumos, parunāt par šīs profesijas pieprasījumu darba tirgū, kā arī atzīmēt zināšanas, kas būs noderīgas, lai sāktu karjeru automatizētas testēšanas jomā.

Ar ko nodarbojas automatizētas testēšanas speciālists?

Lai atbildētu uz šo jautājumu ir nepieciešams noteikt, kas ir automatizēta testēšana. Vispārīgi skaidrojot, tas ir programmatūras pārbaudes process, kurš ietver programmatūras rīku izmantošanu uzrakstīto testu veikšanai un izpildes rezultātu pārbaudei.

Runājot par automatizāciju, mēs saprotam, ka šis process ietver tehnisko līdzekļu izmantošanu, kuri veiks noteiktas darbības patstāvīgi, bez pastāvīgas cilvēka uzraudzības un tiešas līdzdalības.

Automatizētas testēšanas speciālista profesija radās divu sfēru krustojumā: testēšanas un programmēšanas. Šāda speciālista pienākumi ietvēr sevī skriptu uzrakstīšanu, kuri paši pārbaudīs testpiemērus, ko uzrakstīja manuāli testētāji.

Tādējādi, automatizētas testēšanas speciālists pilda divas galvenās funkcijas: produkta kvalitātes pārbaude un skriptu izstrādāšana, lai pārbaudītu to, ko bija uzrakstījis izstrādātājs. Automatizētas testēšanas speciālists izveido produktu, kuru izmantos viņa komanda un viņš pats koda pārbaudei.

Kāpēc automatizēta testēšana ir pieprasīta?

Šodien automatizācijas procesi skar visas uzņēmējdarbības. Tāpēc pilns produkta attīstības un realizācijas cikls IT uzņēmumos jau nevar iztikt bez tik svarīgas sastāvdaļas, kā automatizēta testēšana.

Šādam pārbaudes veidam ir nenoliedzamas priekšrocības. Viens no tā galvenajiem plusiem ir cilvēka faktora izslēgšana. Autotests nevar nogurt, viņš spēj strādāt naktī bez apstāšanās un nepalaidīs nejauši garām defektu neuzmanības dēļ. Tādējādi, tas darbojas efektīvāk par cilvēku un ar neapšaubāmi lielāku veiktspēju.

Parasti pie automatizācijas ķeras, kad vienību testu kļūst par maz un trūkst cilvēku resursu, lai īstenotu efektīvu manuālu testēšanu.

Autotesti pabeidz visu darba ciklu ātrāk, jo tiem nevajag pastāvīgi parbaudīt dokumentāciju un atskaites tiek izsūtītas automātiski.

Automatizēta testēšana, salīdzinot ar manuālo, prasa mazāk laika un naudas. Turklāt, autotesti palielina pārbaudes ātrumu un nodrošina plašu testēšanas pārklājumu.

Vēl automatizēta testēšana izpalīdzēs QA-speciālistam, kad ir jātestē produkts (piemēram, vietne vai lietotne), kas atbalsta daudzas valodas un satur daudz testpiemēru.

Turklāt bieži manuāla testēšana var kļūt par ikdienas uzdevumu, kas rada pārbaudes kļūdas un produkta kvalitātes pasliktināšanos kopumā.

Augstāk minētās priekšrocības padara automatizētas testēšanas speciālista profesiju par tik pieprasītu šodien.

Kur var strādāt automatizētas testēšanas speciālists?

Mūsdienās ir ļoti grūti iedomāties uzņēmumu, kas būtu pilnīgi izolēts no mūsdienu tehnoloģijām un to pielietojumu savā darbībā.

Visvairāk pieprasīti ir automatizētas testēšanas speciālisti ārpakalpojumu IT uzņēmumos, kur ir atsevišķas testēšanas komandas. Tāpat šādi speciālisti ir pieprasīti uzņēmumos, kur ir nepieciešama izstrādāta produktа rūpīga kvalitātes kontrole, jo tieši no kvalitatīvas testēšanas ir atkarīga visa projekta veiksme.

Automatizētas testēšanas speciālista loma ir vissvarīgāka projektos, kuros ir paredzētas pastāvīgas līdzīgas pārbaudes. Tādos testēšanas virzienos, kā regresā testēšana, funkcionālā testēšana, veiktspējas testēšana, drošuma testēšana, visbiežāk tiek izmantota automatizācija.

Kādi instrumenti noderēs automatizētas testēšanas speciālista darbā?

Ir daudzi instrumenti, kas tiek izmantoti, lai automatizētu testēšanu un kuras ir vērts izpētīt topošajam automatizācijas inženierim lai veiktu veiksmīgu karjeru šajā jomā.

Bieži vien instrumenti tiek sadalīti atkarībā no tā, kādam testēšanas veidam tās tiek izmantotas: funkcionālai vai slodzes testēšanai. Pirmā kategorija pārbauda lietotnes biznesa loģiku un to atbilstību biznesa mērķiem, otro izmanto lietojumprogrammas veiktspējas testēšanai. Līderi funkcionālās testēšanas automatizācijā ir QuickTest Professional no uzņēmuma HP, Rational Robot, Functional Tester no IBM un SilkTest no uzņēmuma Borland. Automatizētas veiktspējas testēšanas līdzekļu tirgus līderi ir tādi instrumenti ka LoadRunner (HP), Robot un Rational Performance Tester (IBM). Diemžēl, līdz šim lielākā daļa no veiktspējas testēšanas līdzekļiem strādā tikai ar tīmekļa lietojumprogrammām.

Tāpat instrumenta izvēle var būt atkarīga no tā, kādā programmēšanas valodā ir rakstīta lietojumprogramma. Piemēram, ja programmēšanas valoda ir Java, tad izmanto Junit, UniTESK un TestNG, ja .NET – NUnit, TOSCA Testsuite, ja HTML – Selenium. Pēdējais rīks tiek izmantots, lai automatizētu tīmekļa lietojumprogrammas un strādā ar pārlūkprogrammam Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, Safari. Tas arī ļauj automatizēt citas darbības, kas veiktas, izmantojot pārlūku.

Kas jums jāzina, lai strādātu par automatizācijas inženieri?

Lai kļūtu par profesionāli automatizētas testēšanas jomā, jums ir nepieciešamas ne tikai pietiekamas zināšanas manuālā testēšanā, bet arī pamatzināšanas programmēšanā.

Lai sāktu karjeru automatizācijā jums būs nepieciešamas iemaņas objektorientētā programmēšanā (OOP), objektu, klašu, metožu, datu tipu un to operāciju zināšanas. Turklāt noderīgas būs programmēšanas valodu Java vai C # zināšanas.

Arī par plusu būs utilītprogrammu zināšanas, piemēram Selenium WebDriver vai Rational Robot.

Kur apgūt automatizētu testēšanu?

Šodien lai apgūt automatizētu testēšanu, jums ir divas pamata iespējas: pētīt šo virzienu patstāvīgi vai meklēt palīdzību no profesionāļiem, kuri dalīsies ar visiem profesijas noslēpumiem un praktiskiem padomiem. Ja jums ir augsts pašorganizācijas līmenis, tad jums būs piemērots pirmais variants. Šajā gadījumā, jūs varat lasīt specializētas grāmatas par programmatūras testēšanu, skatīties Youtube video pamācības par to, kā automatizēt testpiemērus un kādus rīkus labāk izmantot. Jūs arī varat parakstīties uz pieredzējušu testētāju blogiem, kuri pastāstīs par savas profesijas klupšanas akmeņiem.

Tomēr, ja jums liekas, ka jums ir vajadzīgs pieredzējušo QA-speciālistu un pasniedzēju atbalsts, tad jums ir vērts izvēlēties specializētos tiešsaistes vai klātienes kursus. Piemēram, QA Academy piedāvā tiešsaistes kursu “Testēšanas automatizācija” pieredzējušiem speciālistiem ar programmēšanas zināšanām, kurā jūs varēsiet apgūt testēšanas automatizācijas pamatus, izpētīt pieejas automatizācijā, uzzināt dažādus lietotāja interfeisa objektu identifikācijas veidus un daudz ko citu.

Šodien mēs dzīvojam pasaulē, kur daudzi procesi tiek automatizēti, un šī tendence tikai uzņem apgriezienus. Automatizācija – tas vairs nav nākotne, tas ir tas, kas notiek ar katru no mums tieši tagad. Ja jums priekšā vēl ir nākotnes profesijas izvēle, kāpēc neizmēģināt izveidot karjeru automatizētas testēšanas jomā?

Pie ziņu saraksta