fbpx

Kā kļūt par testētāju?

Pēdējo 10 gadu laikā pasaules IT nozarē daudz kas ir mainījies: izrāvienu tehnoloģijas, unikāli uzņēmumi un pilnīgi jaunas profesijas. Tieši šī nozare izraisa lielāku interesi studentu vidū katrā planētas stūrī.

Kvalitatīva koda izveidošana ir kļuvusi par īstu super-spēju, kuru ne visi var apgūt. Tiesa, lai iegūtu vēlamo IT uzņēmuma ielūgumu tehniskā izglītība un dziļas programmēšanas zināšanas nav obligātas. Piemēram, testētāja profesija jau sen tiek uzskatīta par ātru un pierādītu ceļu uz jauno sfēru.

Kas ir testētājs?

ISTQB testēšanas terminu glosārijā ir teikts, ka testētājs ir “pieredzējis speciālists, kas piedalās komponenta vai sistēmas testēšanā“. Šāda speciālista loma ir atklāt un dokumentēt sistēmas problēmas pirms produkts nokļūst tirgū.

Vai testētāja loma ir svarīga vai var iztikt bez viņa?

Zinātkāre un jauno lietu meklēšana parastās lietās – testēšanas divas galvenās sastāvdaļas. Sistēmu defektu esamības pārbaude, drošības un produkta lietošanas ērtības analīze – tas ir testētāja uzdevumu standarta spektrs. Labi speciālisti palīdz saprast kā sistēmai jādarbojas, bet ne tikai ziņo, vai tā atbilst sākotnējām prasībām.

Tieši testētāji pirmie novērtē jaunu tehnoloģiju vai unikālo programmu. Bieži vien spēļu vai sociālo tīklu testēšana ir parasts uzdevums. Iespējams, tas ir tieši tas darbs, par kuru katrs no mums sapņoja bērnībā!

Lai arī daudzi neuztver testēšanas speciālistus kā nozīmīgus cilvēkus projektā, patiesībā testēšanas komandu darbs nodrošina vispārēju drošību un sistēmas darbības testēšanu, bet noteiktos projektos programmatūras testētājs izpild tikpat nozīmīgu lomu kā izstrādātājs.

Piemēram, kad ir nepieciešams pārbaudīt asins pārliešanas aparāta servera programmatūras darbību. Šeit ir nepieciešama rūpīgāka sistēmas kontrole, jo viena kritiska kļūda var apdraudēt reālo cilvēku dzīvi.

Kādām īpašībām jāpiemīt testētājam?

Kopā ar IT tirgus pieaugumu un jaunu tehnoloģiju attīstību rodas arvien vairāk prasību testēšanas speciālistiem.

Lai kļūtu par profesionālu testētāju ir nepieciešamas gan tehniskās, gan komunikācijas prasmes, lai gan sākotnējā līmenī zinātkāre, kritiskā domāšana, elastība un uztveramība ir pat svarīgākas nekā tehniskās zināšanas. Tomēr, izpratne par programmēšanas pamatiem dos jums lielu priekšrocību darba intervijā.

Nav vērts runāt par to, ka angļu valodas zināšanas ir obligātas IT-nozarē, tā kā lielākā projektu daļa – starptautiskie.

Pat ja jūs nestrādāsiet starptautiskās komandās, angļu valoda jums noderēs sevis pilnveidošanai. Lielākā jauno tehnoloģiju daļa ir kopā ar dokumentāciju, kas ir tieši angļu valodā un gaidot kvalitatīvu tulkojumu, jūs riskējat atpalikt no saviem kolēģiem, kas jau iepazinās ar jaunumiem angļu valodā.

Kas var kļūt par testētāju?

Atbilde uz šo jautājumu ir ļoti vienkārša: visi, kas patiešām vēlas, vai vienkārši uzdrošinās izmēģināt sevi jaunajā lomā. Neviens nav piedzimis ar lielu pieredzi un dziļām zināšanām testēšanā, un testētājam nemaz nav obligāti jābūt tehniskai izglītībai vai IT pieredzei. Vajadzīgas tikai milzīga vēlme un pamata zināšanas un prasmes, par ko mēs iepriekš runājām.

Mācību gados mēs QA Academy palīdzējām cilvēkiem ar pavisam netehniskām profesijām (no ekonomistiem līdz ārstiem) atrast sevi programmatūras testēšanā. Pāreja no vienas profesijas uz otru, ne vienmēr būs sarežģīta, tā kā jaunais projekts var būt saistīts ar iepriekšējo darbības jomu (piemēram, kad bijušais ārsts testē mobilo aplikāciju veselībai vai cilvēks ar ekonomisko izglītību izpilda bankas mobilās aplikācijas testēšanu).

Kur var mācīties par testētāju?

Ir divi veidi, kā “ieiet” testētāja profesijā: apmeklējot specializētus kursus vai pašizglītošana.

Vispirms mēs pastāstīsim par dažiem materiāliem, ko var izmantot pašmācībai. Lielākā daļa no tām ir angļu valodā, bet jūs taču atceraties, ko mēs teicām par valodas zināšanu.

Tātad, specializētās podcasts klausīšanās cienītājiem:

  • https://joecolantonio.com/testtalks/
  • http://www.angryweasel.com/ABTesting/
  • http://letstalkabouttests.xyz/

Profesionālā dokumentācija par testēšanas standartiem:

Tomēr, ja jums liekas, ka mācoties testēšanai jums ir nepieciešama palīdzība, ka jums pastāvīgi rodas daudz jautājumu, uz kuriem jūs nevarat atrast atbildes standarta grāmatu aprakstos, tad jums būs vairāk piemēroti kursi.

Tādā gadījumā QA Academy – tā ir iespēja kļūt par testētāju pēc kursu pabeigšanas, kad visu mācību procesu jūs izejat kopā ar pieredzējušu pasniedzēju-praktiķu, kas vienmēr līdzās, lai izskaidrotu nesaprotamo, pastāstīt, kā tas notiek reālos projektos un pasargāt iesācējus no kļūdām.

Visi QA Academy treneri ir kompānijas A1QA darbinieki ar mācību pieredzi, kā arī praktiskām testēšanas problēmu risināšanas iemaņām.

Tātad, ja karjera testēšanas jomā izskatās tik aizraujoši, kāpēc nesākt to tieši tagad?

Pie ziņu saraksta